מרכז יעקב הרצוג

תוכנית אופק

תכנית אופק לזהות יהודית מיועדת לצעירים דוברי רוסית, בוגרי תיכון ותואר ראשון ממדינות חבר העמים לשעבר (חמ"ע), הבאים לשנת לימודים וחוויה בתנאי פנימייה במרכז יעקב הרצוג. בשנת תשע"ב נפתח המחזור השמיני, ובו צעירים מרוסיה, מאוקראינה, מאוזבקיסטן ומרחבי חמ"ע. לתכנית שתי מטרות עיקריות: חיזוק הזהות היהודית והציונית של החניכים והיכרות קרובה עם מדינת ישראל ועם החברה הישראלית; והכנת המשתתפים המעוניינים בכך לקראת עלייה מוצלחת לארץ. התכנית מתקיימת בליווי צמוד של מחנכים ומדריכים לאורך כל שנת הלימודים (ספטמבר-יוני) והיא כוללת שלושה מרכיבים עיקריים:

  1. מרכיב עיוני-לימודי: לימודי עברית, הוראת מעגל השנה היהודי, מעגל החיים וטקסיו, תנ"ך, היכרות עם ארון הספרים היהודי, עם ההיסטוריה היהודית והישראלית וכדומה.
  2. מרכיב חוויתי: פעם בשבועיים יוצאים חברי הקבוצה לטיולים ברחבי הארץ, בנוסף הם מתנסים בשבוע שירות צבאי, שבוע גדנ"ע, סמינר ביד ושם ומפגשים עם קבוצות שונות בחברה הישראלית.
  3. מרכיב מעשי: הלומדים מתנסים בעבודה בישראל (סטאז') לפי תחום התמחותם והשכלתם, במטרה 'לטעום' מטעמה 'האמיתי' של ישראל ולעזור להם לקבל החלטות מושכלות לגבי עתידם.

החניכים מתארחים במשפחות מארחות בקיבוץ עין צורים המעניקות להן תחליף לבית שכה חסר בתקופה זו, כדברי בוגרת מחזור ד': 'לא חשבנו שהקיבוצניקים יתייחסו אלינו כל כך טוב, מצאנו בהם חברים חדשים ומשפחות מאמצות'. או כדברי טניה דוידובסקיה (מחזור ג') בפרידתה מחברי הקיבוץ: 'כאשר אני רואה אנשים כ"כ נפלאים, הלב מתחמם ונפתח, וזה גורם לי לרצות לשמח אחרים ולעשות טוב לזולת. דברים רבים על ערכים למדתי מתוך הספרים, אך את המימוש של ערכים אלה בחיים האמיתיים, ראיתי יום יום בעשייה היומיומית וביחס שלכם כלפי הזולת'.

בעבור רוב הצעירים המגיעים לתכנית, זוהי ההזדמנות האחרונה לחיבורם לזהות יהודית. זוהי שנה שבה הם לוקחים 'פסק זמן' ממרוץ החיים, ומקדישים את זמנם לבירור זהותם ועתידם. חלקם, שאינם יהודים לפי ההגדרות ההלכתיות, מנצלים את השנה כדי לעבור תהליך גיור, ואנו מלווים אותם עד לסיומו המרגש.
אחוז גבוה (80%) מבוגרי התוכנית עולים לישראל, ומבין אלה שחוזרים לחמ"ע, רובם ממשיכים להיות פעילים במסגרות יהודיות בקהילות שם.

בוגרי התכנית לדורותיה מציינים את 'אופק' כנקודת מפנה שהשפיעה על כל מסלול חייהם: 'תכנית אופק פתחה בפניי עולם שלם של ערכים ותרבות יהודיים', מציין בוגר מחזור ב'; 'עכשיו אני מרגיש קשר עמוק יותר לחברה היהודית ורואה את עצמי חלק ממנה לתמיד' מספר תלמיד מחזור ה'. בוגר אחר קובע: 'עכשיו יש לי כלים להתחבר לחברה הישראלית ולא לחיות בתחושה של גטו רוסי', וחברתו מוסיפה: 'השנה הזאת הכינה אותי בצורה הטובה ביותר לחיים בישראל'.


לאתר 'אופק' ברוסית לחצו כאן
 


עיצוב: Dov Abramson  |  תיכנות: entry
© כל הזכויות שמורות למרכז הרצוג                        מרכז יעקב הרצוג, קיבוץ עין צורים  |   office@merkazherzog.org.il   |   08-8608330