מרכז יעקב הרצוג

סדר נשים

מדי שנה, כשבוע לפני פסח, מוזמנות תלמידות תחום נשים של המרכז, יחד עם אורחות ותושבות הדרום, ל'סדר נשים' – טקס שעוצב במדרשה באורנים ובו קוראים את ההגדה מזווית נשית ויוצרים מרחב נשי ייחודי המדגיש את מרכזיותן של הנשים בליל הסדר ואת חלקן ביציאת מצרים.

מסורת זו, שהחלה לפני כעשור על ידי בית המדרש 'ניגון נשים' במדרשה באורנים, מבוססת על הרעיון כי 'ההגדה של פסח נוצרה ונערכה במשך דורות רבים כמארג רב שכבות. כיצירה רב-דורית מעמידה הגדת הפסח בבסיסה כמה רעיונות: סיפור יציאת מצרים כגאולה רוחנית וכגאולה לאומית – 'יציאה מעבדות לחירות'; עיסוק בהלכות הפסח כזיכרון לפולחן בבית המקדש; והמפעל החינוכי 'והגדת לבנך' העוסק בתכנים ובערכים שחשוב לנו להוריש לבנינו ובנותינו.

ביצירת ההגדה במהלך הדורות נעדרו קולותיהן של נשים, כגיבורות סיפור יציאת מצרים וכפרשניות של הסיפור המכונן של עם ישראל. אנו מבקשות להוסיף את נקודות המבט החסרות, לדרוש ולפרש מחדש את ההגדה, תוך שאיבה מהמקורות ומניסיון חיינו כנשים' (מתוך אתר המדרשה באורנים )

מרכז יעקב הרצוג אימץ מסורת זו וגם השנה מוזמנות נשות הדרום להוסיף להגדה את קולן, לכתוב מדרשים ודרשות חדשות מנקודת מבטן כנשים, כתושבות הדרום ועוד.

סביב שולחן החג נקרא יחד את ההגדה שנוצרה במיוחד לערב זה, נשיר ונרקוד, נסב כבנות חורין ונזכור גם את הנשים שעדיין משועבדות. 
 

הנה דוגמה לאחד הקטעים מההגדה שלנו:

כנגד / תמרה גוטליב

כנגד ארבעה בנים דיברה תורה
כנגד ולא בעד
כנגד הבנים
ובעד הבנות.
אילו היה שם לא היה נגאל, הרשע
והן היו שם, במדבר
אך לא הוזמנו למעמד הגדול
ואולי לא היו בכלל – "הוצאתיךָ מארץ מצרים" דיברה התורה, לא הוצאתיךְ.
במצריים וודאי היו
הובילו מהפכה גדולה
בכיכר השחרור על שפת היאור
הצפינו תינוקות ושמרו על שמות ולשונות.
בעד ארבע בנות דיברה תורה
כולן חכמות וכולן יודעות את התורה
גם ללא המעמד
מעצמן, מתוכן.
היי בעד תורה יקרה מפז
היי עִמִנו
ללא ברקים ורעמים
ללא קשר של תפילין
ללא קול
רק דממה דקה
על שפת היאור עם ספר ושימשיה.
 

להורדת הגדת הנשים תשע"ג
ליצירת קשר אודות התוכנית

> מתי?

לפני פסח

> באחריות

גילי זיוון ואילנית סוויסה
gili@merkazherzog.org.il

תודה על פנייתך
טופס התעניינות בתוכניות
ארעה שגיאה
*

**

**

אשמח להצטרף לרשימת התפוצה של מרכז הרצוג
עיצוב: Dov Abramson
© כל הזכויות שמורות למרכז הרצוג                        מרכז יעקב הרצוג, קיבוץ עין צורים  |   office@merkazherzog.org.il   |   08-8608330