מרכז יעקב הרצוג

בית מדרש לנשות מקצוע בתחום הטיפולי

בית מדרש דינה

רקע:

בית מדרש 'דינה' הוא פרי שותפות בין שני ארגונים: מרכז יעקב הרצוג ומכון חרוב, מיסודה של קרן שוסטרמן-ישראל, המתמחה בפיתוח ידע בתחום של ילדים נפגעי התעללות והזנחה. שני הגופים חברו יחד ליצירת תכנית שתעניק לנשות מקצוע בתחום הטיפולי כלים נוספים לטיפול ולהעצמה אישית.

דינה, בת יעקב ולאה, נאנסה על ידי מלך שכם, ושתיקתה מהדהדת מקצה התנ"ך ועד קצהו. בבית המדרש נבקש להשמיע את קולה של הנאנסת ושל נפגעים נוספים, ונציע, בדומה לשיטות הטיפול הביבליותרפי, תיקון לסיפורים העתיקים של התרבות היהודית שהוא גם התיקון הנדרש בחיי המטופלים המושתקים. כך למשל, נשאל את המטפלות בנפגעות תקיפה מינית, היכן פוגשת אותן שתיקתה של דינה? איזה תיקון הן יכולות להציע לתמר, שנאנסה על ידי אחיה אמנון, וכיצד מלמדים דיני האונס במקרא על אחריות הקהילה לחלש שבתוכה נלמד וניצור מדרשים חדשים העשויים לתת קול חדש לנפגעות אונס ונשאל האם ניתן לתקן את הסיפור המקראי והאם בכוחנו לתקן את סיפור חייהם של הנפגעים.

תכנית 'דינה' בנויה כסדנה ומבוססת על לימוד בית מדרשי, המתאפיין בקריאה אישית ויצירתית של מקורות היהדות. לימוד זה מותיר מקום רב לחוויה האישית והרגשית ומעודד אינטרקציה בין עולם הידע הטיפולי לעולם היהודי, בין הלומדות לבין הטקסט ובינן לבין עצמן. אנחנו סבורים כי בית מדרש שכזה עשוי להעניק לנשות המקצוע כלים להעצמה אישית ולעבודתן הטיפולית.

קהל היעד:

נשות מקצוע העוסקות בטיפול בילדים ובמבוגרים נפגעי התעללותמינית, בוגרות פסיכולוגיה, רפואה, עבודה סוציאלית, מקצועות הטיפול ההשלכתי וייעוץ חינוכי.

אופי הלמידה:

הלימוד מתבצע באמצעות סדנאות באווירה אינטימית ותומכת ותוך שיתוף. הסדנאות יתבססו על לימוד מקורות יהודיים בשילוב ידע מתקדם מעולם הטיפול, וישתמשו בכלים סדנאיים לעיבוד רגשי וחווייתי של הלימוד והידע. שילוב שני עולמות התוכן, הידע היהודי והידע המקצועי זה לצד זה, יבנה את תשתית ההעצמה הרגשית והמקצועית למשתתפות.

המנחות:

את בית המדרש יובילו שתי מנחות, האחת מתחום התוכן היהודי והשנייה מתחום התוכן הטיפולי:
עו"ס נעמי גוטמן – ראש אגף פיתוח פרויקטים במכון חרוב, בעלת ניסיון עשיר בתחום הטיפולי. ניהלה מרכז החירום הארצי לילדים נפגעי אלימות במשפחה "נווה מיכאל".
ד"ר גילי זיוון – מרצה ומנחה במרכז יעקב הרצוג ובמקומות נוספים בארץ. בעלת ניסיון רב בהנחיית סדנאות בתחומי היהדות.

מסגרת הלימוד:

12 מפגשים בני ארבע שעות אקדמיות כל אחד, בתדירות של אחת לשבועיים. 
בירושלים

 

נושאי הלימוד:

סוגיות מעולם הטיפול המעסיקות את נשות המקצוע בתחום כגון:

  • כנגד ההשתקה - נתינת קול לנפגע/ת
  • מיניות לגיטימית ומקומו הראוי של הגוף
  • טיפול בנפגעי גילוי עריות ובמשפחותיהם
  • יחסי מטפל-מטופל
  • שמירת הסוד
  • תהליך הסליחה – האם הוא אפשרי?
  • חוסן והעצמה בתהליך הטיפול
לפרטים ולהרשמה

> מתי?

ימי שני, 16.30 -19.45
אחת לשבועיים
בקמפוס חרות לילדים, ירושלים

> כמה?

800 ש"ח

> באחריות

ד"ר גילי זיוון

> וגם...

מספר משתתפות: עד 15
הקבלה לתכנית מותנית בריאיון קבלה.
לתיאום: 08-8608330 או office@merkazherzog.org.il


תודה על פנייתך
טופס התעניינות בתוכניות
ארעה שגיאה
*

**

**

אשמח להצטרף לרשימת התפוצה של מרכז הרצוג
עיצוב: Dov Abramson
© כל הזכויות שמורות למרכז הרצוג                        מרכז יעקב הרצוג, קיבוץ עין צורים  |   office@merkazherzog.org.il   |   08-8608330