מרכז יעקב הרצוג

עלינו בקצרה

מרכז יעקב הרצוג - עושים עניין מיהדות

חזון:

במרחב ההתחדשות היהודית הפלורליסטית, מרכז יעקב הרצוג (מיסודו של הקיבוץ הדתי) הוא אחד הארגונים האורתודוקסים היחידים המציע לקהלים מגוונים ומעורבים בחברה הישראלית בית ללימוד יצירתי ופתוח של המקורות. ייחודו בדגש המיוחד הניתן בו לדיאלוג בין קבוצות שונות בחברה, וחיבורן יחד באמצעות לימוד משותף וקשוב ללומדים ולמקורות.
בכל שבוע נפגשים במרכז יעקב הרצוג, הממוקם בקיבוץ עין צורים שבשפלה הדרומית, מאות רבות של מבוגרים ובני נוער, דתיים, מסורתיים וחילוניים, המגיעים מהעיר ומהכפר ללמוד יחד באווירה נינוחה ומשתפת, המכבדת את המסורות והתרבויות השונות של כל אחד ואחת.
הלומדים היוצאים ממרכז הרצוג אל החברה הישראלית, משמיעים את קולה הייחודי של הפריפריה הדרומית בישראל: במעשה הלימוד הם הופכים לחלק משרשרת הפרשנות היהודית לדורותיה; והמפגש הבינאישי ביניהם מעשיר את השיח הציבורי והופך אותם לשגרירים של תרבות יהודית-ישראלית קשובה ופתוחה.

 מטרות:

  1. להפוך את התרבות היהודית לרלוונטית בחייהם של יהודים בישראל ובתפוצות.
  2. לקדם דיאלוג בין יחידים ובין קבוצות שונות בחברה הישראלית, תוך עמידה על המשותף ומבלי לטשטש את המפריד.
  3. לפעול לקידום יהדות פתוחה, קשובה ופלורליסטית במרחב הציבורי בישראל, בדגש על דרום הארץ. 
  4. לחזק את תחושת השייכות של קבוצות ויחידים לישראל ולחברה הישראלית.

 

התוכניות שלנו

לימודים בהרצוג – אל תכניות הלימוד המגוונות של המרכז המתקיימות לאורך השנה, מגיעים מאות לומדים מהפריפריה הדרומית ומעבר לה. התכניות הקבועות מציעות מדי שנה מסעות מרתקים של לימוד על ידי טובי המרצים, המשלבים ידע מעמיק ומקצועי עם גישה פתוחה ופלורליסטית, והכול באווירה ביתית ומזמינה. רבים מהלומדים חוזרים שנה אחר שנה.

בתי מדרש – בבתי המדרש של מרכז הרצוג לוקחים הלומדים והלומדות חלק פעיל בלימוד, ומביאים אליו את עולמם הפנימי ואת ניסיון חייהם. בבתי המדרש מתרחש מפגש משולש – של הלומדים עם הטקסט, של הלומדים עם עצמם ושל הלומדים עם עמיתיהם ללימוד, הבאים מעולמות שונים.

הנשים במרכז - מרכז הרצוג מקדיש מקום רב לעיסוק במעמדן של נשים בחברה ובתרבות היהודית, ופועל להשמעת קולן במרחב הציבורי-היהודי. בבתי מדרש ייחודיים, קורסים והשתלמויות בנושא, נלמד תחום זה בעין ביקורתית ואוהבת, במטרה להוסיף את חוכמתן של נשים לחוכמת הדורות ולמצוא דרכים לתיקון מעמדן בחברה הדתית.

תכניות לנוער - מרכז יעקב הרצוג מציע לבני נוער ולבתי ספר מגוון של תכניות לימוד והעשרה המשלבות בדרך יצירתית וחווייתית בין דיאלוג תרבותי ומעמיק עם תפיסות יהודיות וישראליות שונות, לבין היכרות קרובה עם התרבות היהודית. מטרת התכניות היא לעודד את אזרחי המחר להכיר טוב יותר את תרבותם ולבחור את זהותם היהודית והישראלית מתוך לימוד ודיאלוג..

מכינת צהלי - המכינה הצבאית הראשונה והיחידה עד כה לבנות דתיות, הוקמה על ידי מרכז יעקב הרצוג בשנת תשס"ז (2006-7), במטרה להכין נערות לקראת שירות צבאי משמעותי, להעצימן כנשים התורמות לחברה, ולסייע להן להתמודד עם אתגריו כדתיות בחברה מעורבת. מאז קומה, מתגייסות מדי שנה כ-45 בוגרות 'צהלי' לתפקידי פיקוד והדרכה משמעותיים בצה"ל.

תוכניות לקבוצות מחו"ל – מרכז הרצוג מציע לקבוצות של אנשי חינוך וחברה יהודים מתפוצות ישראל לקיים סמינרים של לימוד וחוויה בישראל בסוגיות של זהות יהודית עכשווית, 'עמיות' יהודית, תרבות יהודית והזיקה לישראל. בכל שנה מתארחות במרכז הרצוג קבוצות של מורים ומנהלים מבתי ספר על יסודיים בדרום אמריקה ושיקגו, וכן קבוצות 'תגלית' שונות, הזוכות בחוויית לימוד ייחודית ומלהיבה.

תוכנית אופק - תכנית ייחודית לצעירים דוברי רוסית, בוגרי תיכון ותואר ראשון ממדינות חבר העמים לשעבר (חמ"ע), לחיזוק זהותם היהודית והיכרותם עם התרבות הישראלית. הצעירים באים למרכז הרצוג לשנת לימודים וחוויה בתנאי פנימייה, מרוסיה, מאוקראינה, מאוזבקיסטן ומשאר רחבי חמ"ע. בשנת תשע"ב ייפתח המחזור השמיני.

השתלמויות בהזמנה – על פי תפיסתנו, המורים הם סוכני השינוי הישירים ביותר של בני הנוער ומשום כך הם בעלי השפעה מכרעת על עתיד החברה הישראלית. מקצוע ההוראה הוא מקצוע של שליחות הדורש מהעוסקים בו מסירות ומחויבות. מרכז יעקב הרצוג פיתח מגוון של השתלמויות המיועדות למורים המעוניינים להתנסות בלימוד מעמיק ורחב של התרבות היהודית, ולהצטרף אלינו במסע ללימוד וגיבוש התרבות היהודית העכשווית.

הרצאות כבקשתכם - צוות מרכז הרצוג מציע לקהילות לומדים שונות ברחבי הארץ הרצאות חד פעמיות, סדרות לימוד או מפגשי בית מדרש במקום מגוריהן. ההרצאות ומפגשי הלימוד שלנו מותאמים, על פי הצורך, לקהלים מגוונים, ומציעים מבט מרתק, מורכב ופלורליסטי על נושאים וערכים שונים בעולם היהודי.

דברים שבכתב – במשך השנים יצאו בהוצאת מרכז יעקב הרצוג (או במשותף עם הוצאות אחרות) ספרים, קובצי מאמרים וחוברות עיון, פרי מחקרם ועמלם של מוריו ומנחיו. חלק המאמרים הם עיבוד להרצאות שניתנו במרכז או מחוצה לו.


 


תודה על פנייתך
משלוח הודעה למרכז
ארעה שגיאה
*

*

*

*

*

אשמח להצטרף לרשימת התפוצה של מרכז הרצוג
עיצוב: Dov Abramson
© כל הזכויות שמורות למרכז הרצוג                        מרכז יעקב הרצוג, קיבוץ עין צורים  |   office@merkazherzog.org.il   |   08-8608330