מרכז יעקב הרצוג

על חירות ועצמאות – ערב פסח / שרה עברון

את חירותי 
שמרתי לי אותך 
כמו כוכב בסער 
את חירותי 
עזרת לי לעמוד 
בכל כאב וצער

ולצעוד בדרכי גורלי 
עד תבוא גם עליי השלכת 
ולרקום חלומות על קרני הלבנה 
וללכת ללכת

ג'ורג' מוסטאקי (תרגום יורם טהרלב)

פסח הוא זמן חירות עבורנו, והשנה הוא עומד בסימן חירות-עצמאות כפול, גם החירות ההיסטורית אותה אנו נושאים משחר עמנו ביציאת מצרים, וגם עצמאות לאומית בחגיגת שבעים שנה למדינת ישראל. 

מהי חירות?

אולי אין המחשה טובה יותר למהותה מאשר דבריו של יהודה נוימן "זקן השבט שלנו" במרכז הרצוג, החוגג בפסח יום הולדת תשעים. יהודה, מוותיקי עין צורים בגוש עציון, וממקימי עין צורים בבקעת שפיר, כותב את השורות הבאות על יום הקמת המדינה, שהיה עבורו ועבור חבריו בגוש עציון, יום ההליכה לשבי הירדני:

"הלכנו לשבי ביום הקמת מדינת ישראל ונתקיימו בנו דברי המדרש "ביום שחרב בית המקדש נולד מנחם" (במד"ר י"ג ז) כשנודע לרב הראשי דאז, הרב הרצוג, מפי בנו חיים הרצוג שלאחר ימים היה נשיא מדינת ישראל, על נפילת כפר עציון שכונה "מלכה" אמר הרב בחידוד לשון: "אמנם מלכה נפלה אבל מלכות קמה".

...יש לציין שעל אף היותנו מנוצחים, עברנו את תהליך הכניעה והנפילה בשבי כלוחמים זקופי קומה, אמיצים ומאוחדים.

...אני שייך לאלה אשר רקמת הזיכרונות עדיין חיה בתוכו והיא מייצרת פרקים חדשים. גוש עציון עבורי הוא מקום של השראה, מקום של זיכרונות, מקום של אידיאל, מקום של מציאות, מקום של מזבח ועקדה." (יהודה נוימן, בדרך עמ' 140 – 142 )

חירות פנימית, מניעה תהליכי נפש שהם הבסיס לגאולה, ברמה האישית, המשפחתית והלאומית. גם כשחירות חיצונית נשללת החירות הפנימית יכולה להיות חזקה עד מאד. שירו של יהודה הלוי מכונן תפיסה זו:

עַבְדֵי זְמָן עַבְדֵי עֲבָדִים הֵם

עֶבֶד אֲדֹנָי הוּא לְבַד חָפְשִׁי:

עַל כֵּן בְבַקֵּשׁ כָּל-אֱנוֹשׁ חֶלְקוֹ

"חֶלְקִי אֲדֹנָי!" אָמְרָה נַפְשִׁי.

אחד הכלים החזקים ביותר לפרוט על מיתר החירות כדי שישיר את שירו עוברת דרך נתיב הסיפור, כפי שמלמד הרב יונתן זקס:

"המסר הגדול של חג הפסח הוא שההיסטוריה ... היא מסע לעבר מקום שבו בני-האדם נחשבים לא בזכות עושרם או הכוח שבידיהם אלא בזכות מה שהם: משהו מן האלוהי בעולם שבו נוכחות האל מוכחשת פעמים רבות מידי.

... כשאנו יושבים סביב שלחן הסדר וקוראים על מסע אבותינו מלחם העוני אל יין החירות, אנו מתחייבים להנחה רבת חשיבות: להיסטוריה יש משמעות...

אי שם בלב ההוויה יש נוכחות אישית, "אתה נשגב", שברא את העולם באהבה, שהביאנו לכלל קיום כפי שהורה מביא ילד לכלל קיום, שדיבר עם אברהם ועם שרה, שביקש מהם ומצאצאיהם לקבל על עצמם מסע ארוך וחשוב, והוא הולך אתנו בדרך.

פסח הוא חג האמונה, אמונת אבות אבותינו שהלכו בעקבות הקול הזה דרך המרחב והזמן, ובקשו חירות המכבדת את נוכחותו של האל בענייני האנושות.

הסיפור הזה נמסר לי מהורי כשהייתי ילד. קיבלתי אותו בליל הפסח.

זהו סיפור מרגש מאין כמוהו. הוא מספר על אבות אבותינו שהיו עבדים, ובעקבות רצף של אירועים נסיים זכו בחירותם. הם יצאו אז למסע של ארבעים שנה שבו חצו את המדבר, ואחר כך חצו במשך אלפיים שנה את מדבר הפזורה, וחיפשו בית, ארץ מובטחת, מקום של חסד וצדק וחירות וכבוד.

אני חלק מסיפור שפרקיו הראשונים נכתבו בידי אבות אבותיי ואת הפרק הבא שלו אני נקרא עתה לכתוב. ובבוא השעה עלי להעבירו לילדי והם לילדיהם, כך שהסיפור היהודי... יוכל להמשיך להתקיים". (פסח על שום מה, סיפור הסיפורים, יונתן זקס )

הפרויקט המרגש של לימוד וקריאת התנ"ך, שגם אנחנו במרכז הרצוג שותפים בו, יגיע לשיאו  הקיץ הזה כחלק מחגיגות השבעים למדינה. במסגרת היצירה המתחדשת מתוך התנ"ך לסיפורנו שלנו במדינת ישראל היום, אביא שורות מתוך שירה של קרולינה, שירת העבדים, שנכתב עם סיום הקריאה בספר שמות:

ארץ חדשה מבין המצרים 
אחרי המדבר הים ההרים 
...
לו רק תיתן בנו את הכוח 
לחתוך את הכבלים 
לפרוץ גבולות גם כשלא נוח 
בחוץ ובפנים 
לו רק נדע מתי לשמוע כמו פעם מזמן 
תפילת העבד שבינינו תפילת האדם

מאחלת לכולנו שנדע לספר את סיפור החירות שלנו, ולכתוב בו פרקים שיתנו כבוד לדורות שקדמו והשראה לבאים אחרינו.

שרה עברוןמשלוח הודעה למרכז
תודה על פנייתך
משלוח הודעה למרכז
ארעה שגיאה
*

*

*

*

*

אשמח להצטרף לרשימת התפוצה של מרכז הרצוג
עיצוב: Dov Abramson
© כל הזכויות שמורות למרכז הרצוג                        מרכז יעקב הרצוג, קיבוץ עין צורים  |   office@merkazherzog.org.il   |   08-8608330